loading image
Шалом
(7)
Пица, Тестенини, Скара, Риба, Десерти

Време
40 мин.

Достава
50 ден.

во готово/со картичка

ШАЛОМ - единственото место во Струмица и пошироко, каде може да го најдете вашиот мир! Традиционален спој на вкусни пици, тестенини, скара и десерти. Пријатен амбиент - и внатре и надвор - на летната тераса, со врвна услуга. Од Шалом секогаш излегувате спокојни и задоволни. Шалом за сите!

 

Бесплатна Достава за секоја нарачка над 1,000.00 денари!

 

Работно Време: 

Понеделник - Четврток: 08:20 до 00:00

Петок: 08:20 до 00:00 

Сабота: 09:30 до 00:00

Недела: 12:00 до 00:00

ресторанот е затворен за нарачки во моментов

ДНЕВНО МЕНИ (ОД 09:00 ДО 17:00 ЧАСОТ)

Пица Сендвич
130 ден.
Пица Сендвич
(леб, шунка, кашкавал, доматен сос, краставица, домат)
Избери од понудените опции:
Клуб Сендвич
100 ден.
Клуб Сендвич
Избери од понудените опции:
Ладен Сендвич
100 ден.
Ладен Сендвич
Избери од понудените опции:
Тортиља со Пилешко Месо
100 ден.
Тортиља со Пилешко Месо
Избери од понудените опции:
Калцоне Пица
130 ден.
Калцоне Пица
(шунка, кашкавал, доматен сос)
Избери од понудените опции:
Венеција
160 ден.
Венеција
Избери од понудените опции:
Пенерлија со Јогурт
90 ден.
Пенерлија со Јогурт
Избери од понудените опции:
Мекици со Сирење
90 ден.
Мекици со Сирење
Избери од понудените опции:
Овошни Мусли со Млеко
90 ден.
Овошни Мусли со Млеко
Избери од понудените опции:
Мусли со Јогурт
90 ден.
Мусли со Јогурт
Избери од понудените опции:
Омлет со Сирење
100 ден.
Омлет со Сирење
Избери од понудените опции:
Омлет со Шунка и Кашкавал
100 ден.
Омлет со Шунка и Кашкавал
Избери од понудените опции:
Македонски Доручек
100 ден.
Македонски Доручек
Избери од понудените опции:
Витаминска Салата
90 ден.
Витаминска Салата
(зелка, морков, цвекло, пченка, марула)
Избери од понудените опции:
Македонски Микс
70 ден.
Македонски Микс
(домат, краставици, зелка, морков)
Избери од понудените опции:
Енергетска Салата
120 ден.
Енергетска Салата
(марула, зелка, овчи кашкавал, шери, сос, суви смокви)
Избери од понудените опции:
Домашна Салата
110 ден.
Домашна Салата
(домати, краставици, дробено сирење)
Избери од понудените опции:
Цезар Салата
130 ден.
Цезар Салата
(марула, дресинг сос, пилешки стек, кубети, сланина, шери, пармезан)
Избери од понудените опции:
Рижото со Зеленчук и Пилешко
150 ден.
Рижото со Зеленчук и Пилешко
Избери од понудените опции:
Пилешко во Сос од Печурки
130 ден.
Пилешко во Сос од Печурки
(пилешко, сос од печурки, компир)
Избери од понудените опции:
Њоки со Телешко Месо
120 ден.
Њоки со Телешко Месо
(њоки, телешко месо, бел крем)
Избери од понудените опции:
Пилешко во Крем Сос
120 ден.
Пилешко во Крем Сос
(пилешко, компир, ориз)
Избери од понудените опции:
Македонски Колбас
120 ден.
Македонски Колбас
(колбас, помфрит)
Избери од понудените опции:
Пилешка Шницла
150 ден.
Пилешка Шницла
(пилешко, компир, сос)
Избери од понудените опции:

ПОЈАДОК

Јајце на Око
30 ден.
Јајце на Око
(јајце, шери домат, рукола)
Избери од понудените опции:
Омлет со Сирење
100 ден.
Омлет со Сирење
(јајце, сирење)
Избери од понудените опции:
Омлет со Шунка и Кашкавал
110 ден.
Омлет со Шунка и Кашкавал
(јајце, шунка, кашкавал)
Избери од понудените опции:
Мексикански Омлет
100 ден.
Мексикански Омлет
(јајце, пиперка, домат, кромид)
Избери од понудените опции:
Шалом Омлет
140 ден.
Шалом Омлет
(јајце, пршута, кашкавал, кулен, печурки)
Избери од понудените опции:
Шеф Брускети
120 ден.
Шеф Брускети
(сос, кашкавал, плаво сирење)
Избери од понудените опции:
Мекици
120 ден.
Мекици
(мекици, сирење, ајвар, маслинки)
Избери од понудените опции:
Македонски Доручек
100 ден.
Македонски Доручек
(јајца на око, сирење, ајвар, леб, маслинки, домати)
Избери од понудените опции:
Тортиљи со Пилешко
150 ден.
Тортиљи со Пилешко
(пилешко, марула, домати, кромид, сос)
Избери од понудените опции:
Клуб Сендвич
160 ден.
Клуб Сендвич
(сувомеснато, кашкавал, помфрит, салата)
Избери од понудените опции:

ЛАДНИ ПРЕДЈАДЕЊА

Свинска Пршута
70 ден.
Свинска Пршута
Избери од понудените опции:
Говедска Пршута
120 ден.
Говедска Пршута
Избери од понудените опции:
Кулен
60 ден.
Кулен
Избери од понудените опции:
Печеница Димена
70 ден.
Печеница Димена
Избери од понудените опции:
Мортадела
50 ден.
Мортадела
Избери од понудените опции:
Пиперки во Павлака
120 ден.
Пиперки во Павлака
Избери од понудените опции:
Ајвар
120 ден.
Ајвар
Избери од понудените опции:
Овчо Сирење
80 ден.
Овчо Сирење
Избери од понудените опции:
Овчи Кашкавал
60 ден.
Овчи Кашкавал
Избери од понудените опции:
Пармезан
90 ден.
Пармезан
Избери од понудените опции:
Горгонзола
70 ден.
Горгонзола
Избери од понудените опции:
Камемберт
190 ден.
Камемберт
Избери од понудените опции:
Бри
190 ден.
Бри
Избери од понудените опции:
Даска - Македонски Сирења
280 ден.
Даска - Македонски Сирења
(биено, овчо, кораб, козјо, бела дона)
Избери од понудените опции:
Даска - Интернационални Сирења
450 ден.
Даска - Интернационални Сирења
(моцарела, пармезан, бри, камемберт, горгонзола)
Избери од понудените опции:
Ладна Даска - Шалом
650 ден.
Ладна Даска - Шалом
(свинска пршута, говедска пршута, кулен, димен бут, овчи кашкавал, пармезан, горгонзола)
Избери од понудените опции:

ТОПЛИ ПРЕДЈАДЕЊА

Чипс од Тиквички
220 ден.
Чипс од Тиквички
Избери од понудените опции:
Модар Патлиџан со Коцка Биено Сирење
150 ден.
Модар Патлиџан со Коцка Биено Сирење
(модар патлиџан, биено сирење)
Избери од понудените опции:
Похован Кашкавал
90 ден.
Похован Кашкавал
Избери од понудените опции:
Похована Зденка
20 ден.
Похована Зденка
Избери од понудените опции:
Шампињони
140 ден.
Шампињони
Избери од понудените опции:
Брокула со Топено Сирење
180 ден.
Брокула со Топено Сирење
Избери од понудените опции:
Ќофте од Тиквички и Брокула
150 ден.
Ќофте од Тиквички и Брокула
(тиквичка, брокула, јајце, павлака)
Избери од понудените опции:
Биено Сирење во Свинска Пршута
150 ден.
Биено Сирење во Свинска Пршута
(биено сирење, свинска пршута)
Избери од понудените опции:
Топено Сирење
180 ден.
Топено Сирење
(кравјо сирење, домат, пиперка, оригано, јајце)
Избери од понудените опции:
Крцкаво Пилешко
200 ден.
Крцкаво Пилешко
(пилешко, сусам, хани мастер сос)
Избери од понудените опции:
Похован Кромид
160 ден.
Похован Кромид
(кромид, хани мастер сос)
Избери од понудените опции:
Крокети
150 ден.
Крокети
(компир, сирење, магдонос, хани мастер сос)
Избери од понудените опции:
Вргањ на Путер
240 ден.
Вргањ на Путер
(вргањ, пармезан)
Избери од понудените опции:
Буковка
160 ден.
Буковка
Избери од понудените опции:
Похована Даска
350 ден.
Похована Даска
(похован кашкавал, похован кромид, пилешки прсти, крокети, поховани зденки)
Избери од понудените опции:
Помфрит
90 ден.
Помфрит
Избери од понудените опции:
Помфрит со Сирење
110 ден.
Помфрит со Сирење
Избери од понудените опции:
Чипс од Цвекло
320 ден.
Чипс од Цвекло
Избери од понудените опции:
Биено Сирење на Скара
100 ден.
Биено Сирење на Скара
Избери од понудените опции:
Пекарски Компир
60 ден.
Пекарски Компир
Избери од понудените опции:

ЛЕПИЊА

Лепиња со Сусам
30 ден.
Лепиња со Сусам
Избери од понудените опции:
Лепиња со Путер и Лук
30 ден.
Лепиња со Путер и Лук
Избери од понудените опции:
Лепче
10 ден.
Лепче
Избери од понудените опции:
Лепиња со Кајмак
150 ден.
Лепиња со Кајмак
Избери од понудените опции:
Лепиња Шалом
180 ден.
Лепиња Шалом
Избери од понудените опции:

САЛАТИ

Цезар Салата
180 ден.
Цезар Салата
(марула, дресинг сос, пилешки стек, кубети, сланина, шери, пармезан)
Избери од понудените опции:
Шалом Салата
220 ден.
Шалом Салата
(марула, рукола, спанаќ, киноа, сино сирење, ајсберг, чедер, мед, дресинг)
Избери од понудените опции:
Фитнес Салата
180 ден.
Фитнес Салата
(авокадо, брокула, рукола, цвекло, морков, киноа, гоџи бобинки, чедер, дресинг сос)
Избери од понудените опции:
Капрезе
150 ден.
Капрезе
(домат, моцарела, песто)
Избери од понудените опции:
Македонска Салата
140 ден.
Македонска Салата
(домат, краставица, печена пиперка, сирење, магдонос, маслинки)
Избери од понудените опции:
Туна Салата
200 ден.
Туна Салата
(микс рукола, црвен кромид, пченка, туна, киноа, дресинг)
Избери од понудените опции:
Шопска Салата
140 ден.
Шопска Салата
(домат, краставица, кромид, овчо сирење, магдонос, маслинки)
Избери од понудените опции:
Грчка Салата
150 ден.
Грчка Салата
(домат, краставица, магдонос, кромид, овчо сирење, маслинки)
Избери од понудените опции:
Рустикана
270 ден.
Рустикана
(марула, зелка, домат, цвекло, морков, јајце, дресинг, печена пиперка, тиквички, патлиџан, таратор)
Избери од понудените опции:
Шеф Салата
150 ден.
Шеф Салата
(спанаќ, марула, киноа, чедер, ореви, гоџи бобинки, кубети)
Избери од понудените опции:
Пиперки во Павлака
120 ден.
Пиперки во Павлака
Избери од понудените опции:
Пинџур
120 ден.
Пинџур
Избери од понудените опции:
Маслинки
60 ден.
Маслинки
Избери од понудените опции:
Таратор
100 ден.
Таратор
Избери од понудените опции:
Салата со Шумски Плодови
230 ден.
Салата со Шумски Плодови
(микс рукола, киноа, фета сирење, шумски плодови, индиски орев, кромид, мед, портокал, дресинг, бибер)
Избери од понудените опции:
Салата со Круша
210 ден.
Салата со Круша
(микс рукола, киноа, круша, ореви, мед, портокал, кромид, брусница, дресинг, сос од портокал)
Избери од понудените опции:
Бургер Салата
220 ден.
Бургер Салата
(марула, ајсберг, рендан чедар, свинско месо во сос, црн бибер, шери, чедар, кисела краставичка, кромид, сос)
Избери од понудените опции:
Роксфорд Салата
200 ден.
Роксфорд Салата
(марула, рукола, шери, чедар, јајце, целер, морков, кубети, сланина)
Избери од понудените опции:

РИБА И МОРСКИ ПЛОДОВИ

Лигни на Жар
430 ден.
Лигни на Жар
(лигна, компир, сезонски зеленчук)
Избери од понудените опции:
Фриговани Лигни
480 ден.
Фриговани Лигни
(лигна, лимон)
Избери од понудените опции:
Октопод на Жар
750 ден.
Октопод на Жар
(октопод, компир, сезонски зеленчук, лимон)
Избери од понудените опции:
Шкампи
900 ден.
Шкампи
(шкампи, компир, сезонски зеленчук, лимон)
Избери од понудените опции:
Школки во Доматен Сос
420 ден.
Школки во Доматен Сос
(школки, пелати, лук, магдонос)
Избери од понудените опции:
Школки во Бузара Сос
420 ден.
Школки во Бузара Сос
(школки, бело вино, лук, магдонос)
Избери од понудените опции:
Лосос на Жар
590 ден.
Лосос на Жар
(лосос, компир, сезонски зеленчук, лимон)
Избери од понудените опции:
Лосос на Жар во Сос од Портокал
650 ден.
Лосос на Жар во Сос од Портокал
(лосос, портокал, компир, сезонски зеленчук, лимон)
Избери од понудените опции:
Лосос со Авокадо и Кромид
700 ден.
Лосос со Авокадо и Кромид
(лосос, авокадо, црвен кромид, компир, сезонски зеленчук, лимон)
Избери од понудените опции:
Пастрмка
390 ден.
Пастрмка
(пастрмка, компир, сезонски зеленчук, лимон)
Избери од понудените опции:
Ципура
590 ден.
Ципура
(ципура, компир, сезонски зеленчук, лимон)
Избери од понудените опции:
Лаврак
630 ден.
Лаврак
(лаврак, компир, сезонски зеленчук)
Избери од понудените опции:
Туна
900 ден.
Туна
 (туна, компир, сезонски зеленчук, лимон)
Избери од понудените опции:
Крап
320 ден.
Крап
(крап, компир, сезонски зеленчук, лимон)
Избери од понудените опции:
Морски Коктел
900 ден.
Морски Коктел
Избери од понудените опции:

СКАРА

Плескавица
150 ден.
Плескавица
(мелено месо, компир)
Избери од понудените опции:
Шарска Плескавица
190 ден.
Шарска Плескавица
(мелено месо, мешан кашкавал, компир)
Избери од понудените опции:
Шалом Плескавица
270 ден.
Шалом Плескавица
(мелено месо, свинска пршута, кајмак, компир)
Избери од понудените опции:
Колбас
150 ден.
Колбас
Избери од понудените опции:
Шиш
350 ден.
Шиш
(колбас, пилешко филе, свинско месо, пиперка, кромид, шампињони, тиквичка)
Избери од понудените опции:
Свинска Вешалица
200 ден.
Свинска Вешалица
(свинско, компир, морков, кромид)
Избери од понудените опции:
Селска Тава
450 ден.
Селска Тава
(пилешко, колбасица, свинско, плескавица, кашкавал, компир)
Избери од понудените опции:
Пилешки Ражнич
170 ден.
Пилешки Ражнич
(пилешко месо, компир, морков, кромид)
Избери од понудените опции:
Свински Ражнич
210 ден.
Свински Ражнич
(свинско месо, компир, морков, кромид)
Избери од понудените опции:
Ребро
210 ден.
Ребро
(свинско месо, компир, морков, кромид)
Избери од понудените опции:
Крилца на Шиш
290 ден.
Крилца на Шиш
(пилешки крилца, компир, морков, кромид)
Избери од понудените опции:
Пилешки Стек
160 ден.
Пилешки Стек
Избери од понудените опции:
Свински Увијач
180 ден.
Свински Увијач
Избери од понудените опции:
Пилешки Увијач
170 ден.
Пилешки Увијач
Избери од понудените опции:
Свинска Кременадла
280 ден.
Свинска Кременадла
Избери од понудените опции:
Фамилијарна Плескавица
620 ден.
Фамилијарна Плескавица
(плескавица, кашкавал, кромид, тесто)
Избери од понудените опции:

ЈАДЕЊА ПО НАРАЧКА

Свинско Печење
890 ден.
Свинско Печење
(свинско месо, компир)
Избери од понудените опции:
Ладно Свинско Печење
890 ден.
Ладно Свинско Печење
(свинско месо, компир)
Избери од понудените опции:
Телешки Мускул во сос од Печурки
390 ден.
Телешки Мускул во сос од Печурки
(телешки мускул, сенф, компир, еспањол сос)
Избери од понудените опции:
Свинска Коленица
690 ден.
Свинска Коленица
(свинска коленица, компир, морков)
Избери од понудените опции:
Јагнешко Печење
1180 ден.
Јагнешко Печење
(јагнешко месо, компир)
Избери од понудените опции:
Ребро во Фурна
390 ден.
Ребро во Фурна
(ребро, компир)
Избери од понудените опции:
Телешко Ребро во Фурна
890 ден.
Телешко Ребро во Фурна
(компир, шери, телешко ребро)
Избери од понудените опции:

РИЖОТО

Пилешко Рижото
180 ден.
Пилешко Рижото
(ориз, пилешко, кромид, бел крем, пармезан)
Избери од понудените опции:
Телешко Рижото
250 ден.
Телешко Рижото
(ориз, бифтек, кромид, еспањол сос, пармезан)
Избери од понудените опции:
Вегетаријанско Рижото
170 ден.
Вегетаријанско Рижото
(ориз, тиквички, модар патлиџан, морков, маслинки, пармезан, пелати)
Избери од понудените опции:
Шумско Рижото
190 ден.
Шумско Рижото
(ориз, вргањ, шампињони, буковка, бел крем, пармезан)
Избери од понудените опции:
Црно Рижото со Морски Плодови
230 ден.
Црно Рижото со Морски Плодови
(ориз, црнило од сипа, морски плодови, пармезан)
Избери од понудените опции:
Рижото со Морски Плодови
220 ден.
Рижото со Морски Плодови
(ориз, пелати, лигни, октопод, школки, пармезан)
Избери од понудените опции:
Рижото со Крем од Тартуф
190 ден.
Рижото со Крем од Тартуф
(ориз, улје од тартуф, бел крем, пармезан)
Избери од понудените опции:
Рижото Шкампи
230 ден.
Рижото Шкампи
(ориз, шкампи, бел крем, пармезан)
Избери од понудените опции:
Рижото со Куркума
180 ден.
Рижото со Куркума
(ориз, куркума, шампињони, бел крем)
Избери од понудените опции:

ТЕСТЕНИНИ

Карбонара
220 ден.
Карбонара
(сланина, крем сирење, пармезан, јајце)
Избери од понудените опции:
Четири Сирења
240 ден.
Четири Сирења
(моцарела, горгонзола, пармезан, чедар)
Избери од понудените опции:
Машрум
190 ден.
Машрум
(вргањ, шампињони, буковка, бел крем, пармезан)
Избери од понудените опции:
Вегетаријана
180 ден.
Вегетаријана
(тиквички, модар патлиџан, морков, маслинки, пармезан, пелати)
Избери од понудените опции:
Тартуфо
180 ден.
Тартуфо
(улје од тартуфи, бел крем, пармезан)
Избери од понудените опции:
Морски Плодови
260 ден.
Морски Плодови
(пелати, лигњи, октопод, школки, пармезан)
Избери од понудените опции:
Базилико
150 ден.
Базилико
(пелати, пармезан, босилок)
Избери од понудените опции:
Суви Смокви со Сланина
230 ден.
Суви Смокви со Сланина
(сланина, смокви, бел крем, пармезан)
Избери од понудените опции:
Њоки со Телешко Месо и Еспањол Сос
180 ден.
Њоки со Телешко Месо и Еспањол Сос
Избери од понудените опции:

ПИЦА

Маргарита
130 ден.
Маргарита
(сос, кашкавал)
Избери од понудените опции:
Везуво
170 ден.
Везуво
(сос, кашкавал, шунка)
Избери од понудените опции:
Капричиоза
190 ден.
Капричиоза
(сос, кашкавал, шунка, печурки)
Избери од понудените опции:
Наполитана
160 ден.
Наполитана
(сос, кашкавал, печурки)
Избери од понудените опции:
Венеција
200 ден.
Венеција
(сос, кашкавал, печурки, чајна)
Избери од понудените опции:
Пиканте
200 ден.
Пиканте
(сос, кашкавал, кулен)
Избери од понудените опции:
Сканди
190 ден.
Сканди
(сос, кашкавал, свински врат, печурки)
Избери од понудените опции:
Македонска
220 ден.
Македонска
(сос, кашкавал, домати, пршута, кромид, печурки, пиперки, кулен, сирење)
Избери од понудените опции:
Кватро Формаџо
210 ден.
Кватро Формаџо
(сос, горгонзола, пармезан, кашкавал, сирење)
Избери од понудените опции:
Шалом
230 ден.
Шалом
(сос, кашкавал, пршута, рукола, пармезан)
Избери од понудените опции:
Пршуто
200 ден.
Пршуто
(сос, кашкавал, пршута)
Избери од понудените опции:
Римини
190 ден.
Римини
(сос, кашкавал, туна)
Избери од понудените опции:
Вегетаријана
170 ден.
Вегетаријана
(сос, кашкавал, домати, пиперка, кромид, маслинки, печурки)
Избери од понудените опции:
Моцарела
200 ден.
Моцарела
(сос, кашкавал, моцарела)
Избери од понудените опции:
Фрути ди Маре
230 ден.
Фрути ди Маре
(сос, микс од морски плодови)
Избери од понудените опции:
Калцоне
190 ден.
Калцоне
(сос, кашкавал, шунка, чајна)
Избери од понудените опции:
Карбонара
190 ден.
Карбонара
(сос, кашкавал, сланина, јајце)
Избери од понудените опции:

ПАСТАРМАЈЛИЈА

Пилешка
120 ден.
Пилешка
(зачинето пилешко месо)
Избери од понудените опции:
Пилешка Екстра
140 ден.
Пилешка Екстра
(зачинето пилешко месо, кашкавал, печурки)
Избери од понудените опции:
Свинска
120 ден.
Свинска
(зачинето свинско месо)
Избери од понудените опции:
Свинска Екстра
140 ден.
Свинска Екстра
(зачинето свинско месо, кашкавал, печурки)
Избери од понудените опции:

ДЕСЕРТИ

Овошна со Крем
70 ден.
Овошна со Крем
Избери од понудените опции:
Тирамису
100 ден.
Тирамису
Избери од понудените опции:
Галаксија
120 ден.
Галаксија
Избери од понудените опции:
Блетска
100 ден.
Блетска
Избери од понудените опции:
Сникерс Торта
110 ден.
Сникерс Торта
Избери од понудените опции:
Афтер Ејт
120 ден.
Афтер Ејт
Избери од понудените опции:
Сладолед од Плаво Сирење
150 ден.
Сладолед од Плаво Сирење
Избери од понудените опции:
Сладолед со Вргањ
150 ден.
Сладолед со Вргањ
Избери од понудените опции:
Чили Сладолед
110 ден.
Чили Сладолед
Избери од понудените опции:
Пистачио
120 ден.
Пистачио
Избери од понудените опции:
Дубаи
150 ден.
Дубаи
Избери од понудените опции:
Бела
150 ден.
Бела
Избери од понудените опции:
Мона
160 ден.
Мона
Избери од понудените опции:
Церес
140 ден.
Церес
Избери од понудените опции:

ЈАГНЕШКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТИ

Јагнешки Котлети со Фстаци
900 ден.
Јагнешки Котлети со Фстаци
(рампстек, компир, тиквичка, морков, боранија)
Избери од понудените опции:

ТЕЛЕШКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТИ

Телешки Рамстек
470 ден.
Телешки Рамстек
(рамстек, компир, сезонски зеленчук)
Избери од понудените опции:
Додатоци
Келтски Бифтек
780 ден.
Келтски Бифтек
(бифтек, компир, сезонски зеленчук, јајце)
Избери од понудените опции:
Додатоци
Теријаки Бифтек
790 ден.
Теријаки Бифтек
(бифтек, компир, сезонски зеленчук, теријаки сос)
Избери од понудените опции:
Додатоци
Ти Бон
980 ден.
Ти Бон
(т-боне бифтек, компир, сезонски зеленчук, теријаки сос)
Избери од понудените опции:
Додатоци
Бифтек на Жар
750 ден.
Бифтек на Жар
(бифтек, компир, сезонски зеленчук)
Избери од понудените опции:
Додатоци
Телешка Кременадла
490 ден.
Телешка Кременадла
Избери од понудените опции:
Додатоци