loading image
Basilico
(8)
Пица, Тестенини, Скара, Риба, Десерти

Време
40 мин.

Достава
50 ден.

во готово/со картичка

Единствениот ресторан кој Ви нуди се’ од италијанската кујна. Од пица до паста вклучувајќи риба и морска храна. Посебноста на јадењето нека биде Вашиот избор и задоволство. Внесете го вкусот на Италија во Вашиот дом само со еден клик кај нас.

 

Бесплатна Достава за секоја нарачка над 1,000.00 денари!

 

Работно Време:

Понеделник - Четврток: 08:20 до 23:30

Петок: 08:20 до 23:30 

Сабота: 09:30 до 23:30

Недела: 16:00 до 23:30

 

ДНЕВНО МЕНИ (ОД 09:00 ДО 16:00 ЧАСОТ)

Цезар Салата
150 ден.
Цезар Салата
(марула, ајсберг, пилешки стек, пармезан, кубети, цезар сос)
Избери од понудените опции:
Цезар Такос
160 ден.
Цезар Такос
(тортиља, марула, ајсберг, пилешки стек, пaнцета, пармезан, помфрит, цезар сос)
Избери од понудените опции:
Пилешки Стек со Компир
120 ден.
Пилешки Стек со Компир
(пилешки стек, компир)
Избери од понудените опции:
Виенска Шницла
160 ден.
Виенска Шницла
(пилешки стек, павлака, помфрит)
Избери од понудените опции:
Поховано Пилешко со Помфрит и Ориз
130 ден.
Поховано Пилешко со Помфрит и Ориз
(пилешки стек, ориз, помфрит)
Избери од понудените опции:
Паста со Зеленчук
120 ден.
Паста со Зеленчук
(мешан зеленчук, кечап)
Избери од понудените опции:
Омлет со Шунка и Кашкавал
100 ден.
Омлет со Шунка и Кашкавал
(3 јајца, шунка, кашкавал, домати)
Избери од понудените опции:
Омлет со Зеленчук
100 ден.
Омлет со Зеленчук
(3 јајца, микс од зеленчук)
Избери од понудените опции:
Јајца на Око
100 ден.
Јајца на Око
(3 јајца, сирење, панцета, домати)
Избери од понудените опции:
Свинска Пастармајлија
120 ден.
Свинска Пастармајлија
(свинско месо, кашкавал, печурки, феферони)
Избери од понудените опции:
Пилешка Пастармајлија
110 ден.
Пилешка Пастармајлија
(пилешко месо, кашкавал, печурки, феферони)
Избери од понудените опции:
Наполитана
100 ден.
Наполитана
(кечап, кашкавал, печурки)
Избери од понудените опции:
Пенерлија со Јогурт
100 ден.
Пенерлија со Јогурт
(јајца, сирење, јогурт)
Избери од понудените опции:
Вегетаријана
100 ден.
Вегетаријана
(кечап, печурки, микс од зеленчук)
Избери од понудените опции:
Калцоне
120 ден.
Калцоне
(кечап, шунка, кашкавал, печурки)
Избери од понудените опции:
Пепероне
120 ден.
Пепероне
(кечап, кулен, кашкавал)
Избери од понудените опции:
Пршуто
130 ден.
Пршуто
(кечап, кашкавал, пршута)
Избери од понудените опции:
Ватикана
130 ден.
Ватикана
(кечап, врат, кашкавал, печурки)
Избери од понудените опции:
Клуб Сендвич
130 ден.
Клуб Сендвич
(леб, кашкавал, шунка, домати, краставица, марула, помфрит)
Избери од понудените опции:
Пилешки Бургер
130 ден.
Пилешки Бургер
(пилешки стек, помфрит, кашкавал, сос, ајсберг)
Избери од понудените опции:
Утринско Бурито
120 ден.
Утринско Бурито
(тортиља, јајце, зеленчук, шунка, кашкавал, помфрит)
Избери од понудените опции:
Макарони во Фурна
100 ден.
Макарони во Фурна
(макарони, сирење, јајце, кашкавал, хопла)
Избери од понудените опции:

САЛАТА

Капрезе
250 ден.
Капрезе
(моцарела, домати, песто сос, босилок)
Избери од понудените опции:
Рока Шери
250 ден.
Рока Шери
(рукола, марула, шери, бадем, лешник, базилико дресинг)
Избери од понудените опции:
Цезар Салата
200 ден.
Цезар Салата
(марула, ајзберг, пилешко месо, кубети, цезар сос, пармезан, панцета)
Избери од понудените опции:
Биф Салата
250 ден.
Биф Салата
(бифтек, марула, шери, ајзберг, рукола, пармезан)
Избери од понудените опции:
Шопска Салата
160 ден.
Шопска Салата
(домати, краставици, пиперка, кромид, сирење, маслинка)
Избери од понудените опции:
Грчка Салата
160 ден.
Грчка Салата
(краставици, домати, пиперки, сирење на коцки, кромид, оригано, маслинки)
Избери од понудените опции:
Мешана Салата
180 ден.
Мешана Салата
(домати, краставици, модар патлиџан, тиквички, зелка, морков, цвекло, марула, урнебез салата, парче сирење, маслинки, пиперка)
Избери од понудените опции:
Витаминска Салата
160 ден.
Витаминска Салата
(марула, морков, зелка, цвекло, лимон, маслинки)
Избери од понудените опции:
Туна Салата
230 ден.
Туна Салата
(туна, марула, пченка, маслинки, кромид)
Избери од понудените опции:
Пилешка Салата
200 ден.
Пилешка Салата
(пилешки стек, манго, млад кромид, мајонез, авокадо, зачин)
Избери од понудените опции:
Спаначи
250 ден.
Спаначи
(спањак, рукола, шери, домати, кашкавал, ореви, шекерац, селекта, пармезан)
Избери од понудените опции:
Спирити
240 ден.
Спирити
(ајзберг, марула, бадем, краставици, лимонов сок, авокадо, сушени домати)
Избери од понудените опции:
Рукола Салата
190 ден.
Рукола Салата
(рукола, шери, домат, балзамик од портокал, пармезан, бадем, селекта, кашкавал)
Избери од понудените опции:
Зелка Салата
50 ден.
Зелка Салата
Избери од понудените опции:
Компир Салата
80 ден.
Компир Салата
Избери од понудените опции:
Компир Салата со Туна
110 ден.
Компир Салата со Туна
Избери од понудените опции:
Урнебес
100 ден.
Урнебес
Избери од понудените опции:
Таратор
100 ден.
Таратор
Избери од понудените опции:

ЛАДНО ПРЕДЈАДЕЊЕ

Свинска Пршута
100 ден.
Свинска Пршута
Избери од понудените опции:
Говедска Пршута
180 ден.
Говедска Пршута
Избери од понудените опции:
Кулен
70 ден.
Кулен
Избери од понудените опции:
Врат
70 ден.
Врат
Избери од понудените опции:
Пармезан
100 ден.
Пармезан
Избери од понудените опции:
Горгонзола
100 ден.
Горгонзола
Избери од понудените опции:
Камемберт
100 ден.
Камемберт
Избери од понудените опции:
Овчи Кашкавал
120 ден.
Овчи Кашкавал
Избери од понудените опции:
Моцарела
100 ден.
Моцарела
Избери од понудените опции:
Овчо Сирење
80 ден.
Овчо Сирење
Избери од понудените опции:
Крашки Врат
100 ден.
Крашки Врат
Избери од понудените опции:
Шеф Брускети
180 ден.
Шеф Брускети
Избери од понудените опции:
Козјо Сирење
100 ден.
Козјо Сирење
Избери од понудените опции:
Италијанска Мортадела со Ф'стци Рустика
120 ден.
Италијанска Мортадела со Ф'стци Рустика
Избери од понудените опции:
Жолт Кашкавал
120 ден.
Жолт Кашкавал
(селекта)
Избери од понудените опции:

ТОПЛО ПРЕДЈАДЕЊЕ

Зеленчук на Скара
120 ден.
Зеленчук на Скара
(брокула, пиперка, шампињони, тиквички, модар патлиџан, кромид, морков)
Избери од понудените опции:
Пирошка Порција
130 ден.
Пирошка Порција
(брашно, кашкавал, шунка, мајонез, сенф, таратор сос, зачини)
Избери од понудените опции:
Похован Кашкавал
100 ден.
Похован Кашкавал
Избери од понудените опции:
Биено Сирење на Плотна
120 ден.
Биено Сирење на Плотна
Избери од понудените опции:
Шампињони на Скара
180 ден.
Шампињони на Скара
Избери од понудените опции:
Помфрит
100 ден.
Помфрит
Избери од понудените опции:
Помфрит со Сирење
120 ден.
Помфрит со Сирење
Избери од понудените опции:
Пекарски Компир
70 ден.
Пекарски Компир
Избери од понудените опции:
Поховани Маслинки со Кајмак
200 ден.
Поховани Маслинки со Кајмак
Избери од понудените опции:
Печурки со Песто сос во Фурна
250 ден.
Печурки со Песто сос во Фурна
(шампињони, песто сос)
Избери од понудените опции:
Кравјо Сирење на Плотна
80 ден.
Кравјо Сирење на Плотна
Избери од понудените опции:
Врган на Плотна
250 ден.
Врган на Плотна
Избери од понудените опции:
Похована Зденка
110 ден.
Похована Зденка
Избери од понудените опции:
Поховано Пилешко
200 ден.
Поховано Пилешко
(пилешко исецкано месо, презла, јајце, брашно, таратар сос, помфрит, зачини)
Избери од понудените опции:
Буковка на Плотна
200 ден.
Буковка на Плотна
Избери од понудените опции:
Рестован Компир со Сланина
90 ден.
Рестован Компир со Сланина
Избери од понудените опции:
Млад Компир
120 ден.
Млад Компир
Избери од понудените опции:
Млад Компир во Сос од Зеленчук
160 ден.
Млад Компир во Сос од Зеленчук
Избери од понудените опции:
Похована Даска Голема
800 ден.
Похована Даска Голема
Избери од понудените опции:
Полнети Шампињони
250 ден.
Полнети Шампињони
(шампињони, кајмак, сланина)
Избери од понудените опции:
Пекарски Компир со Сирење
120 ден.
Пекарски Компир со Сирење
Избери од понудените опции:
Чипс од Тиквички
180 ден.
Чипс од Тиквички
Избери од понудените опции:
Ќофте од Тиква
150 ден.
Ќофте од Тиква
Избери од понудените опции:
Фриговани Тиквички
100 ден.
Фриговани Тиквички
Избери од понудените опции:

РИЖОТО

Рижото со Морски Плодови
250 ден.
Рижото со Морски Плодови
(ориз, морски плодови, хопла, пармезан, путер, зачини)
Избери од понудените опции:
Рижото со Вргањ
250 ден.
Рижото со Вргањ
(ориз, вргањ, хопла, пармезан, зачини)
Избери од понудените опции:
Рижото со Чаден Лосос
250 ден.
Рижото со Чаден Лосос
(ориз, пармезан, хопла, чаден лосос, зачини)
Избери од понудените опции:
Басилико Рижото
220 ден.
Басилико Рижото
(ориз, хопла, зеленчук, босиљок, пармезан, шери)
Избери од понудените опции:
Рижото со Пилешко Месо
220 ден.
Рижото со Пилешко Месо
(ориз, пилешко месо, хопла, зачини)
Избери од понудените опции:
Рижото со Зеленчук
200 ден.
Рижото со Зеленчук
(ориз, зеленчук, зачини, томатен сос)
Избери од понудените опции:

ТЕСТЕНИНИ

Карбонара
190 ден.
Карбонара
(хопла, жолчка од јајце, пармезан, сланина, зачини)
Избери од понудените опции:
Кватро Формаџо
210 ден.
Кватро Формаџо
(сос со 4 вида сирење, пармезан, зачини)
Избери од понудените опции:
Базилико
220 ден.
Базилико
(хопла, томатело, шери, пармезан, босиљок)
Избери од понудените опции:
Болоњезе
190 ден.
Болоњезе
(мелено месо, зачини, доматен сос, пармезан)
Избери од понудените опции:
Арабијата
190 ден.
Арабијата
(доматен сос, чили, зачини, пармезан)
Избери од понудените опции:
Фунги
190 ден.
Фунги
(печурки, пармезан, хопла, зачини)
Избери од понудените опции:
Диполо
190 ден.
Диполо
(хопла, пармезан, пилешко месо, зачини)
Избери од понудените опции:
Лазања со Болоњезе
220 ден.
Лазања со Болоњезе
Избери од понудените опции:
Макарони со Зеленчук
180 ден.
Макарони со Зеленчук
(макарони, микс од зеленчук, томатело, зачини, пармезан)
Избери од понудените опции:

ПИЦА И ПАСТРМАЈЛИЈА

Капричиоза
140 ден.
Капричиоза
(кечап, кашкавал, шунка, печурки, оригано)
Избери од понудените опции:
Вегетаријана
140 ден.
Вегетаријана
(кечап, кашкавал, домати, пиперки, маслинки, печурки, кромид, тиквици, оригано)
Избери од понудените опции:
Рома
150 ден.
Рома
(кечап, кашкавал, чајна, сланина, јајце, оригано)
Избери од понудените опции:
Сирењак
150 ден.
Сирењак
(мајонез, фета сирење, домати, кашкавал, пиперки, маслинки, јајце, оригано)
Избери од понудените опции:
Пепероне
150 ден.
Пепероне
(кечап, кулен, кашкавал, оригано)
Избери од понудените опции:
Маринара
150 ден.
Маринара
(кечап, кашкавал, туна, кромид, печурки, оригано)
Избери од понудените опции:
Фрути ди Маре
300 ден.
Фрути ди Маре
(кечап, кашкавал, октопод, лигњи, ракчиња, туна, оригано)
Избери од понудените опции:
Кватро Формаџо
170 ден.
Кватро Формаџо
(кечап, кашкавал, моцарела, плаво сирење)
Избери од понудените опции:
Кватро Стаџоне
200 ден.
Кватро Стаџоне
(кечап, кашкавал, кулен, чајна, врат, свинска пршута, печурки)
Избери од понудените опции:
Маргарита
140 ден.
Маргарита
(кечап, кашкавал, оригано)
Избери од понудените опции:
Басилико
290 ден.
Басилико
(кечап, кашкавал, моцарела, маслинки, печурки, јајце, пршута, пармезан, свеж босилок)
Избери од понудените опции:
Калцоне - Затворена Пица
230 ден.
Калцоне - Затворена Пица
(кечап, кашкавал, шунка, печурки, оригано)
Избери од понудените опции:
Фурнаринки
80 ден.
Фурнаринки
Избери од понудените опции:
Пастрмајлија Свинска
180 ден.
Пастрмајлија Свинска
(свинско месо, кашкавал, јајце, печурки, феферони)
Избери од понудените опции:
Пастрмајлија Пилешка
160 ден.
Пастрмајлија Пилешка
(пилешко месо, кашкавал, јајце, печурки, феферони)
Избери од понудените опции:
Медитерана
150 ден.
Медитерана
(кечап, кашкавал, суви домати)
Избери од понудените опции:
Фунги
150 ден.
Фунги
(кечап, кашкавал, печурки, домати, лута пиперка, оригано)
Избери од понудените опции:
Сицилијана
250 ден.
Сицилијана
(кечап, кашкавал, инџуи, капри, маслинки)
Избери од понудените опции:
Пршуто
250 ден.
Пршуто
(кечап, кашкавал, лук, пршута, рукола)
Избери од понудените опции:

СКАРА

Свинско Ребро
160 ден.
Свинско Ребро
Избери од понудените опции:
Шарска Плескавица
200 ден.
Шарска Плескавица
Избери од понудените опции:
Пилешки Увијач
180 ден.
Пилешки Увијач
Избери од понудените опции:
Свинска Вешалица
170 ден.
Свинска Вешалица
Избери од понудените опции:
Свински Увијач
190 ден.
Свински Увијач
Избери од понудените опции:
Плескавица Базилико
250 ден.
Плескавица Базилико
(кајмак)
Избери од понудените опции:
Свинска Кременадла
180 ден.
Свинска Кременадла
Избери од понудените опции:

СПЕЦИЈАЛИТЕТИ ОД СВИНСКО МЕСО

Свинско Ребро во Фурна
250 ден.
Свинско Ребро во Фурна
(пекарски компир, сос од вргањ)
Избери од понудените опции:
Свинско во Тава
290 ден.
Свинско во Тава
(свинско месо, зачин, вргањ)
Избери од понудените опции:
Свински Медаљони со Вргањ Сос
450 ден.
Свински Медаљони со Вргањ Сос
(свинско филе, сос од вргањ, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Свински Медаљони со Горгонзола Сос
450 ден.
Свински Медаљони со Горгонзола Сос
(свинско филе, горгонзола, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Свинско Филе со Вргањ Сос
450 ден.
Свинско Филе со Вргањ Сос
(свинско филе, вргањ, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Свинско Филе со Горгонзола Сос
450 ден.
Свинско Филе со Горгонзола Сос
(свинско филе, горгонзола, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Италијанско Грне
500 ден.
Италијанско Грне
(свинско месо, кашкавал, вргањ, сланина, темен сос)
Избери од понудените опции:
Свинска Кременадла со Вргањ Сос
200 ден.
Свинска Кременадла со Вргањ Сос
(свинска кременадла, сос од вргањ, печурки)
Избери од понудените опции:
Свинска Пикантна Кременадла
180 ден.
Свинска Пикантна Кременадла
Избери од понудените опции:
Свинско Динстано
400 ден.
Свинско Динстано
(свинско месо, сос, гарнир)
Избери од понудените опции:

СПЕЦИЈАЛИТЕТИ ОД ПИЛЕШКО МЕСО

Пилешко Страчатела
250 ден.
Пилешко Страчатела
(пилешко месо, авокадо, млад кромид, бел сос, мед, зачини, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Пилешко во Бел Сос
200 ден.
Пилешко во Бел Сос
(пилешко месо, бел сос, зачин, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Пилешко во Кари Сос
200 ден.
Пилешко во Кари Сос
(пилешко месо, кари, зачин, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Пилешко во Сос од Шампињони
220 ден.
Пилешко во Сос од Шампињони
(пилешко месо, сос од шампињони, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Пилешки Стек
140 ден.
Пилешки Стек
Избери од понудените опции:
Пилешко со Зеленчук
220 ден.
Пилешко со Зеленчук
(пилешко месо, зеленчук, зачини)
Избери од понудените опции:
Пилешко со Моцарела во Фурна
270 ден.
Пилешко со Моцарела во Фурна
(пилешко месо, хопла, моцарела, пармезан)
Избери од понудените опции:
Пилешко со 4 Вида Кашкавал во Фурна
300 ден.
Пилешко со 4 Вида Кашкавал во Фурна
(пилешко месо, пармезан, горгонзола, жолт кашкавал, зденка)
Избери од понудените опции:
Пилешко Грне
400 ден.
Пилешко Грне
(пилешко месо, кашкавал, шампињони, сланина, бел сос)
Избери од понудените опции:

СПЕЦИЈАЛИТЕТИ ОД ТЕЛЕШКО МЕСО

Телешко Алба
600 ден.
Телешко Алба
(телешко филе, печурки, хопла, темен сос, зачин)
Избери од понудените опции:
Витељо Тонато
600 ден.
Витељо Тонато
(рамстек, рибатон, имчуни, капари, мајонез, зачин)
Избери од понудените опции:
Телешки Медаљони со Вргањ Сос
600 ден.
Телешки Медаљони со Вргањ Сос
(телешко филе, сос од вргањ, зачини, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Телешки Медаљони со Горгонзола Сос
600 ден.
Телешки Медаљони со Горгонзола Сос
(телешко филе, сос од горгонзола, зачини, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Бифтек со Вргањ Сос
700 ден.
Бифтек со Вргањ Сос
(телешко филе, сос од вргањ, зачини, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Бифтек со Горгонзола Сос
700 ден.
Бифтек со Горгонзола Сос
(телешко филе, сос од горгонзола, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Телешки Мускул
400 ден.
Телешки Мускул
(телешки мускул, темен сос, печурки, гарнир)
Избери од понудените опции:
Телешко Дистано
400 ден.
Телешко Дистано
(телешко месо, сос, гарнир)
Избери од понудените опции:

МОРСКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТИ И РИБА

Ципура
500 ден.
Ципура
Избери од понудените опции:
Лаврак
550 ден.
Лаврак
Избери од понудените опции:
Лигњи на Скара
400 ден.
Лигњи на Скара
Избери од понудените опции:
Лигњи Поховани
400 ден.
Лигњи Поховани
Избери од понудените опции:
Лосос
600 ден.
Лосос
Избери од понудените опции:
Шкампи
700 ден.
Шкампи
(8 парчиња)
Избери од понудените опции:
Пастрмка
300 ден.
Пастрмка
Избери од понудените опции:
Крап Кременадли
300 ден.
Крап Кременадли
Избери од понудените опции:
Чистени Ракчиња
500 ден.
Чистени Ракчиња
Избери од понудените опции:

ДЕСЕРТИ

Овошна Торта
120 ден.
Овошна Торта
Избери од понудените опции:
Чоко Палачинка
100 ден.
Чоко Палачинка
(еурокрем, плазма, прелив)
Избери од понудените опции:
Палачинка со Банана и Нутела
120 ден.
Палачинка со Банана и Нутела
Избери од понудените опции:
Топло Ладно
120 ден.
Топло Ладно
Избери од понудените опции:
Панакота
100 ден.
Панакота
Избери од понудените опции:
Чискејк
130 ден.
Чискејк
Избери од понудените опции:
Палачинка со Шумско Овошје
120 ден.
Палачинка со Шумско Овошје
Избери од понудените опции:
Трилече
60 ден.
Трилече
Избери од понудените опции:
Домашна Баклава
80 ден.
Домашна Баклава
Избери од понудените опции:
Домашна Италијанска Чоколадна Торта
130 ден.
Домашна Италијанска Чоколадна Торта
Избери од понудените опции:
Палачинка со Мед и Ореви
140 ден.
Палачинка со Мед и Ореви
Избери од понудените опции:

ДОДАТОЦИ

Шунка
20 ден.
Шунка
Избери од понудените опции:
Печурки
20 ден.
Печурки
Избери од понудените опции:
Кулен
20 ден.
Кулен
Избери од понудените опции:
Кашкавал
20 ден.
Кашкавал
Избери од понудените опции:
Маслинки
20 ден.
Маслинки
Избери од понудените опции:
Пармезан
20 ден.
Пармезан
Избери од понудените опции:
Пиперки
20 ден.
Пиперки
Избери од понудените опции:
Пченка
20 ден.
Пченка
Избери од понудените опции:
Кромид
20 ден.
Кромид
Избери од понудените опции:
Јајце
20 ден.
Јајце
Избери од понудените опции:
Чајна
20 ден.
Чајна
Избери од понудените опции:
Сланина
20 ден.
Сланина
Избери од понудените опции:
Врат
30 ден.
Врат
Избери од понудените опции:
Моцарела
30 ден.
Моцарела
Избери од понудените опции:
Пршута
30 ден.
Пршута
Избери од понудените опции:
Сенф
20 ден.
Сенф
Избери од понудените опции:
Мајонез
20 ден.
Мајонез
Избери од понудените опции:
Цезар Сос
30 ден.
Цезар Сос
Избери од понудените опции:
Тартар Сос
20 ден.
Тартар Сос
Избери од понудените опции:
Ориз
20 ден.
Ориз
Избери од понудените опции:
Павлака
20 ден.
Павлака
Избери од понудените опции:
Ајвар
30 ден.
Ајвар
Избери од понудените опции:
Малиџано
30 ден.
Малиџано
Избери од понудените опции:
Песто од Маслинки
30 ден.
Песто од Маслинки
Избери од понудените опции:
Помфрит
20 ден.
Помфрит
Избери од понудените опции:

BASILICO - TO GO

Еспресо
50 ден.
Еспресо
Избери од понудените опции:
Макијато
50 ден.
Макијато
Избери од понудените опции:
Ладно Макијато
50 ден.
Ладно Макијато
Избери од понудените опции:
Нескафе
60 ден.
Нескафе
Избери од понудените опции: